Çok fazla hapishane kötü insanları daha da kötü yapıyor. Daha iyi bir yolu var

hukuktar

Dünya Norveç’in tutuklularına uyguladığı yöntemlerden bir şeyler öğrenebilir

“Kahve ister misiniz?” Norveç’teki ada hapishanesine giden feribotta serin bir sabah. İki irikıyım feribot çalışanı ziyarete gelen bir haberciyi sıcak bir içecekle selamlıyor. Yerel bir feribot şirketinde çalışıp çalışmadıkları sorulduğunda; “Hayır, biz de mahkûmlardanız.” şeklinde cevap veriyorlar. Biri, cinayete teşebbüsten 14 yıl hizmet edecek, diğeri “uyuşturucu ve şiddetten” 9 yıl. Feribot yerleşim alanı dışında ve etrafta kimsecikler yok. Her ikisi de kaçmaya çalışabilir ancak kimse bunu yapmıyor. Bastoy’dan kaçmayı deneyen yok denecek kadar az.

Bastoy’a dünyanın en nazik hapishanesi deniliyor ancak asıl nokta gözden kaçırılıyor. Odalar yeterince rahat. Tutuklular adada nerede isterlerse gezebiliyorlar, ülkeyi baştanbaşa gezip kışın kayak yapıp yazın da balık avlayabiliyorlar. Temiz ve düzenli tutukları sürece plajda eğlenebiliyorlar. Yine de Bastoy ile ilgili en alışılmadık şey, tutuklularına insanlar gibi değil, birer yetişkinlermiş gibi davranıyor olması.

Dünyanın geri kalanında hapishaneler tutukluların eline herhangi bir metal parçası veya silah yerine geçebilecek herhangi…

View original post 2.059 kelime daha

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s