Samsara

Bilginin izinde

Sanskrit dilinde “dünyanın sonsuz döngüsü” anlamına gelen Samsara, Ron Fricke yönetmenliği ile bu döngüyü muazzam bir pencerede aktarmış.

1992 yılında çektiği Baraka 24 ayrı ülkede toplam 14 ayda çekilmişti. Samsara ise 25 ayrı ülkede çekilmiş. Yönetmen Ron Fricke, tıpkı Baraka filminde kullanmış olduğu sözsüz, müzikal gösteri geleneğini bu filmde de devam ettirmiş.

Bir belgeselde olması gereken en önemli unsur belki de görüntü yönetmenliğidir. Ron Fricke ise bu konunun titizliğini bildiğinden olsa gerek hem Baraka hem de Samsara’nın görüntü yönetmenliğini kendisi yapmış. Belgeseli izlerken tıpkı profesyonel fotoğraf kareleri görmüş etkisi yaratıyor. Bu kareler ise sıradan manzaralar gibi gözüken fakat alt metinlerde hayata dair sorgulayan mesajlar içeriyor.

Hindistan, Myanmar, Çin, Türkiye, Ürdün, Mali, ABD, Fransa, Brezilya, Danimarka, Angola, Etiyopya, Japonya, BAE, İtalya, Güney Kore, Tayland, Filipinler, Gana , Filistin, Mısır, Suudi Arabistan, Endonezya, Nepal, İsrail olmak üzere 25 ayrı ülkede yapılan çekimler göz dolduruyor.

Belgesel dini mabedlerin sergisi ile açılış yapıyor ve…

View original post 374 kelime daha

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s