Koku ve İnsan İçin Anlamı

hiperhidrozis.com

Günümüzde görme insanlar için en önemli duyu haline geldi. Ancak insanın besin zincirinde en altta ve çok zayıf olduğu eski çağlarda gece karanlığını kullanmak zorunda idi. Avcılık ve toplayıcılığını gece yapması gerekirken, yaşadığı ve korunduğu karanlık mağaralarda dokunma, koklama ve işitme duyularını daha faza geliştirmişti. Büyük sürüngenler ve memeliler ortadan kaybolduktan sonra diğer küçük memeliler gibi atalarımız güneş ışığında yaşayabildi. Böylece görme duyusu birçok türde olduğu gibi biz insanlar içinde öne çıkmaya başladı.

Bu tesadüfü değil çünkü gözler ve görme duyusu dünya ve başak insanları tanımlamamamızı sağlamakta. Genellikle, insan etkileşimleri tarif edildiğinde görsel resimler çağrıştırılmaktadır. Ancak sadece görme duyumuzu çevre ile olan etkileşmemizde kullandığımızı kabul etmek doğru değildir.

Birincisi farkında olmadan birden fazla duyumuzu kullanıyoruz. Birden fazla duyunun kombinasyonu algılarımızda daha hızlı, net ve sağlam işleyiş sağlamakta. Bu gün içerisinde yaygın ancak farkında olmadığımız bir durum.

İkincisi bazen bir duyunun sağladığı anlamın diğer duyumların üzerinde olması, onları değiştirmesidir. Örneğin bir…

View original post 478 kelime daha

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s