Ödüllü Roman Yazma İpuçları / Yeraltı Demiryolu

Mehmet Mollaosmanoglu / Blog

Aslında bloğumda çok fazla kitap incelemesi yapmıyorum fakat bu defa okumakta olduğum kitap –Yeraltı Demiryolu– zihnimi çok fazla meşgul etti, bu meşguliyetin “ödüllü romanlar iyi romanlar mıdır” türü bir sorgulama ihtiyacından doğduğunu belirtirsem zannediyorum daha açıklayıcı olacak.

YDCW3D-708x800

Pek çok kitap okuru gibi her yeni kitaba merak ederek başlarım, en kötü şartlarda merakın yerini isteksizlik alır ve o kitabı bırakırım.  Yeraltı Demiryolu da herhangi bir kitaptan farksız tam böyle başladı fakat bugüne kadar okuduğum yüzlerce kitap gibi devam etmedi, beynimin kıvrımlarında zuhur eden ‘şeyler’ oldu… ‘Şey’ tarifsizdir, adlandırmak zordur, dahası yorar adamı.

Bilin ki, bir romanı iyi veya kötü kavramlarıyla ele almam, sonuçta her konunun ilgilisi farklıdır, dolayısıyla birisinin muhteşem bulduğu bir eseri başkası vasat bulabilir. Yeraltı Demiryolu’nu da asla ve asla iyi-kötü minvalinde bir değerlendirmeye tabii tutma niyetinde değilim ama ödüllü kitap yazmanın yollarını da merak ediyorum bir yandan. Kaldı ki, başlangıç…

View original post 1.356 kelime daha

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s