Haftanın posteri: Kansere giden yollar…

BilimWeb: Bir Bilim Ziyafeti!

Eugene Douglass, Practically Science

path-to-cancer

Kanser, normal hücresel devrelerin mutasyon veya epigenetik olarak değiştirilerek yeniden programlamasını yansıtan en az 10 farklı “Belirteç” tarafından tanımlanan karmaşık bir hastalıktır.

HÜCRE YÜZEYİ ETKİLEŞİMİ: Bu modül, diğer hücrelerin ve hücre dışı matrisin (ECM) bir kanser hücresinin çoğalma ve çoğalma kararlarında sahip olduğu rekabetçi etkileri vurgulamak için hazırlanmıştır. Genelde, E-kadherin aracılığıyla Hücre-Hücre Bağlanması anti-proliferatiftir; Buna karşılık, Cell-ECM Entegrasyon yoluyla olan etkileşimler, “Integrin Sinyalozomu” olarak adlandırdığım çok bileşenli bir kompleks aracılığıyla büyüme hormonu benzeri bir sinyal yoluyla proliferatif olabilir.

BÜYÜME RESEPTÖR SİNYAL YOLAĞI: Bu modül, farklı büyüme hormonu reseptörlerinin İnsülin benzeri Büyüme Faktörü Reseptörü (IGFR) ve Epidermal Büyüme Faktörü Reseptörü (EGFR) arasındaki farklı sinyallemeyi vurgulanması için çizilmiştir. Her iki reseptör Fosfoinositid 3-kinaz (PI3K) ve RAS / RAF / MEK Yollakları vasıtasıyla sinyal yeteneğine sahipken, indükleme kapasitelerinde değişiklik gösterirler. Örneğin, RAS / RAF / MEK sinyal yolağında daha etkili olan EGFR ile karşılaştırıldığında, IGFR bir iskele…

View original post 1.437 kelime daha

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s