İngiltere’de Eş Satma Geleneği

hukuktar

100 sene öncesine kadar İngiltere, günümüzdeki profiline hiç de uymayan “eş satma” geleneğine sahipti. Erkek,karısının boynuna ya da ellerine ip bağlar veyerel pazara götürürdü. Mutsuz evlilikler böyle nihayete ererdi.

17. yüzyılda başladığı tahmin edilen ve genellikle orta sınıf ailelerde görülen bu geleneğin, boşanmanın masraflı ve karmaşık olmasından kaynaklandığı ileri sürülmektedir.. 1857 yılında yürürlüğe giren Matrimonial Causes Act’ den önce boşanmak masraflı ve karmaşıktı. Boşanmanın gerçekleşmesi için parlamentodan  özel kanun çıkarılması gerekiyordu ve bu oldukça pahalıydı. Hukukçu ve tarihçi James Bryce 1901’de güncel olarak “eş satma” geleneğinin devam ettiğini yazmaktadır ve satılan kadının şikayetiyle kayıtlara geçmiş olan son eş satışı da 1913’te gerçekleşmiştir. 1932 yılında 100 yıl önceki sayısını tıpkıbasım yayınlayan The Times gazetesinde ki habere göre karısını açık artırmayla satan erkek halka şöyle hitap ediyordu:

“Centilmenler! Karım Williamson başka adıyla May Thompson ‘u mezada( açık artırmaya) çıkardım. En yüksek fiyatı teklif edene vereceğim… Her şeyi açık söylüyorum. Hiçbir şey gizlemiyorum. Bu…

View original post 360 kelime daha

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s