HOWARD CARTER ve CARNARVON KONTU GEORGE HERBERT’IN BÜYÜK KEŞFİ: TUTANKHAMON HAZİNELERİ

DÜNYANIN EN KÜÇÜK FABRİKASI ''İNSAN''

HOWARD CARTER

Ünlü Mısır bilimcisi John Gardner Wilkinson ölmeden bir yıl önce Mısır bilimini zirveye taşıyan Howard Carter doğdu. Atalarından farklı olarak Carter Mısır bilimi’ne neredeyse rastlantı eseri adım attı. Bu rastlantı, eski Mısır’a duyduğu kökleşmiş ilgiden çok, on yedi yaşındayken Arkeolojik Araştırma kadrosunda ona önemli bir yer sağlayan ressamlık ve teknik resim kabiliyetiydi.

Ho carter Howard Carter

Bu kabiliyeti Carter’a –Kafir firavun Akhenaton’un başkenti ve Tutankhamon’un doğum yeri Amarna’da birlikte kazı yaptığı ‘’Mısır arkeolojisinin babası Flinders Petrie” dahi olmak üzere- dönemin en büyük arkeologlarının bazılarının yönetiminde yetişme fırsatı sağladı.

Carter çeşitli keşif gezilerinde mezar ve tapınak sahnelerini kopyalarken eski Mısır sanatını yakından tanıdı. Carter arkeolojik bölgelerin birçoğunu Wilkinson’un çalışmalarını okuyarak geliştirdi. Böylelikle 1899 yılında ”Yukarı Mısır ve dört yıl sonra Aşağı Mısır Anıtlar Genel Müfettişi” oldu.

KRALLAR VADİ’Sİ

Antik Mısır firavunlarının Kutsal Mezarlığı olan Krallar Vadi’sinde, arkeologlar yüzyıllardır keşifler yapıyor. Ama girdikleri her bir mezar, altın arayan mezar hırsızları tarafından soyulmuştu.

View original post 1.713 kelime daha

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s