İSLAMİYETİN DOĞUŞU: HZ. MUHAMMED ve BİLÂL-İ HABEŞÎ

DÜNYANIN EN KÜÇÜK FABRİKASI ''İNSAN''

Hz. İsa’nın doğumunun altı yüzüncü yılında, dünya medeniyetleri ‘’Karanlık Çağ’ı’’ yaşarken, Arabistan’da Abdullah’ın oğlu Hz. Muhammed (s.a.v) dünyaya geldi. İşte tüm hikaye O’ndan sonra başladı. Tarihin cahiliye dönemini yazdığı zamanlarda ve Mekke’de.

O zamanlar Mekke tüccarların uğrak yeri olan zengin bir ticaret şehriydi. Mekke’nin önemi o kadar büyüktü ki Roma, Bizans, Sasani ve Habeşistan İmparatorlukları burayı kendi ülkelerine katmak için zaman zaman teşebbüslerde bulundular.

Tabiat şartlarından dolayı tarım ve hayvancılık yapılamasa da, güneyle kuzeyi bağlayan bir kavşak noktasıydı, Mekke. Mısır’dan ipek, Hindistan’dan daha çok mücevherat, fildişi, baharat ve pamuk alırlarken, Doğu Afrika sahillerinden parfüm, kuşu tüyü ve altın ithal ederlerdi.

Mekke ve civarında çeşitli panayırlar kurulurdu. Mekkeliler, bu panayırlara gelen kervanları yedirip, içirirlerdi; konukseverlikleriyle ünlü olsun isterlerdi. Arabistan’ın dört bir yanından akın akın gelenler arasında satıcılar, parayla satın alınan kadınlar, kâhinler, çeşitli dinlere mensup kimseler ve şairler de bulunurdu.

Bu panayırlarda dönemin en geleneksel aktivitelerinden biri her yıl herkese açık…

View original post 1.281 kelime daha

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s