EHLİ KİTABIN YAPTIĞI YANLIŞLARDAN, BİZLER DERSLER ALABİLİYOR MUYUZ? Haluk GÜMÜŞTABAK

İKTİBASLAR

Biz Müslümanlar olarak, acaba Kur’an’da Allah’ın bizlere verdiği örnekleri, gereği gibi anlayıp dersler alıyor muyuz? Yoksa Allah’ın verdiği örnekleri masal dinler gibi dinleyip, bu ayetler cahiliye dönemini ilgilendiriyor onlara hitap ediyor diyerek, kenara mı çekiliyoruz? Gelin birlikte, bu konu üzerinde düşünelim.

Kur’an ayetlerini Allah, her kulunun anlayacağı şekilde, özellikle kolaylaştırarak basit örneklerle gönderdiğini, birçok ayetinde bizlere bildirir. Yine anlayabilmemiz içinde, bizden önceki toplumların yaptığı yanlışları, gözlerimizin önüne sererek, bizlerin dersler almamızı sağlıyor. Çok ilginçtir, Allah yemin ederek sizler anlayasınız diye, kolaylaştırdığımız bir kitap indirdik dedikçe Allah bizler, ”KOLAY DA NE KADAR KOLAY, KUR’AN’I HERKES ANLAYAMAZ.” Demekten çekinmiyoruz.

Maide 68. ayetinde Allah Ehli kitaba, iman ettiklerini söyleyenlere hitaben, “EY KİTAP EHLİ! SİZ TEVRAT’I, İNCİL’İ VE RABBİNİZDEN SİZE İNDİRİLENİ HAKKIYLA UYGULAMADIKÇA BİR ŞEY ÜZERİNDE DEĞİLSİNİZDİR.” der ve onları uyarır. Peki, bu ayet bizleri hiç mi ilgilendirmiyor? Ders alacağımız, bizlere anlattığı hiçbir şey yok mu? Elbette var. Allah bize de diyor ki, SİZE…

View original post 1.290 kelime daha

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s