Arktik buzulları altından orman fosilleri çıktı

Bilimpro

Norveç’in Svalbard bölgesi, sert soğukları ve kutup ayıları ile tipik Kuzey kutup (Arktik) özelliklerine sahip. Ancak bu bölge hep böyle değildi. Yeni bulgular, bir zamanlar burada tropikal ormanların var olduğunu gösteriyor.

Birleşik Krallık’taki Cardiff Üniversitesi’nin Geology dergisinde yayınlanan araştırması kapsamında, Svalbard’da yaklaşık 380 milyon yıl önceki Devonian döneminden kalan karasal ağaç ve bitki fosillerine rastlandı. Oldukça sık olan ağaçların 4 metre yüksekliklere ulaştığı ve aralarında 20 santimetre gibi küçük boşlukların olduğu belirlendi.

Araştırmaya göre, 400 milyon yıl önce kıtalar şimdikinden çok farklıydı. Üzerinde yaşadığımız kara parçaları tektonik plakalar ile birbirinden ayrılır. Bu plakalar zamanla magma üzerinde hareket eder. Bu yüzden de Svalbard yaklaşık 380 milyon yıl önce ekvatorda bulunuyordu. Svalbard’da bulunan fosillerin gösterdiğine göre bir zamanlar burada kurtayağı türü olan likopsitlerden oluşan bir orman vardı. Bilim insanları, bu ormanların çok oluşunun atmosferdeki karbondioksit oranını düşürdüğünü düşünüyor.

fossil-forest-montage1 Chris Berry ve ekibinin bulduğu ağaç fosili

Araştırmanın başında olan ekipten Chris Berry, “Devonian periyodu boyunca…

View original post 157 kelime daha

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s