Dünyanın en siyah maddesi: Karanlıktan da karanlık!

Bilimpro

İngiliz bilim insanlarının 2014’te keşfettiği dünyanın en siyah maddesi ‘Vantablack’ yeni araştırmalarla daha da karanlık bir hal aldı. Vantablack’i artık materyalleri belirlemek için kullanılan spektrometreler dahi ölçemiyor.

Science Alert’in haberine göre, üretici firma olan İngiliz nano teknoloji araştırma ve geliştirme şirketi Surrey NanoSystems, materyali her geçen gün biraz daha geliştiriyor. Şirket, karbon nanotüplerden ürettiği Vantablack’i ilk tanıttığında, dünyanın en karanlık materyali olduğu açıklanmıştı. Bu madde ışığın yüzde 99,8’ini emiyor ve geriye hiçbir şey yansıtmıyor.

Habere göre, maddenin yeni halinin ışığı absorbe etme oranı daha da yükseldi ancak bu oran açıklanamıyor. Daha doğrusu spektrometreler (tayfölçerler) bu oranı artık hesaplayamıyor. İlk versiyonda ışığı yutma oranının yüzde 99,8 olduğunu düşündüğümüzde, yüzde 0,01 ile yüzde 0,04 oranında bir geliştirme yapıldığını belirtebiliriz.

vant23

VANTABLACK TAM OLARAK NEDİR?

Boya, kumaş ya da pigment olmayan Vantablack, milyonlarca karbon nanotüp kullanılarak yapılan özel ve farklı bir kaplama çeşidi. Her biri 20 nanometre kalınlığında olan karbon nanotüpler, yaklaşık 14-50 mikron uzunluğunda yani…

View original post 253 kelime daha

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s