‘Kıyamet’ deposunda kitaplar da saklanacak

Bilimpro

Düşünün ki büyük bir doğal felaket ya da nükleer savaş sonucu yeryüzü tümüyle değişime uğradı. Nüfus azaldı, altyapı çöktü, gıda kaynakları dağıldı. Hayatta kalan az sayıda insan her şeyi yeniden kurmak zorunda. Hollywood’a özgü böylesi bir felaket senaryosu durumunda insanoğlu gıda üretimi için nereye başvurmalı? Tabi ki Norveç’teki gizemli Svalbard Tohum Deposu’na. Ancak bu depoda artık sadece tohumlar saklanmayacak.

Norveç devlet kanalı NRK’nın haberine göre, dünyanın en değerli kitaplarının da burada dijital film ortamına aktarılarak nükleer savaşlardan ve büyük afetlerden korunması hedefleniyor. Arktik Svalbard takım adalarından biri olan Spitsbergen Adası’nda 120 metre derinlikte kum taşı içinde gömülü olan depoya Dünya Arktik Arşivi açıldı. Kütüphaneye ilk olarak Brezilya, Meksika ve Norveç’ten eserler getirildi ve kopyaları depolandı.

Piql adlı bir firmanın geliştirdiği olağanüstü teknoloji ile kitap verileri sabit sürücü ve diğer yöntemler yerine ‘film’ olarak saklanacak. Norveç Araştırma ve İnovasyon Konseyi ile Avrupa Birliği fonlarından destek alan Piql şirketi, çok sayıda önemli eseri…

View original post 170 kelime daha

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s