Güneş’ten 1 milyar kat parlak lazer!

Bilimpro

ABD’deki bilim insanları, laboratuvar ortamında şimdiye kadar yeryüzünde görülen en parlak ışığı açığa çıkardılar ve Güneş’in yüzeyinden 1 milyar kat parlak olan bir lazer ışını ürettiler.

Nature Photonics dergisinde yayınlanan makaleye göre, Nebraska-Lincoln Üniversitesi bünyesindeki Aşırı Işık Laboratuvarı araştırmacıları, ‘hayal dahi edilemeyecek kadar güçlü’ şeklinde nitelenen lazer ışınını oluşturmayı başardı. Bu lazer, tıp, mühendislik, güvenlik, askeri ve son derece yüksek çözünürlüklü görüntülere ihtiyaç duyulan birçok alanda kullanılabilecek.

Yeni bir tür ‘x – ray’ (röntgen ışını) olan gelişmiş lazer, bir nesneye çarptığında dağılıyor ve nesneyi farklı bir şekilde görmemizi sağlayan efekt oluşturuyor. Normalde bir elektron, anlık olarak ışığın 1 fotonunu saçar. (foton = ışık huzmelerini oluşturduğu iddia edilen parçacıklar). Son çalışma ile geliştirilen lazerde ise elektronlar anlık olarak ışığın 1000 fotonunu saçabiliyor.

lazer221 Nebraska-Lincoln Üniversitesi Aşırı Işık Laboratuvarı’nda çalışan bir bilim adamı

Araştırmanın baş yazarı Profesör Donald Umstadter, çalışmaları hakkında şunları söylüyor: “Akla hayale sığmayacak derecede parlak bir ışığa sahip olduğumuz zaman, saçılma…

View original post 158 kelime daha

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s