Kök hücreler ile yeni kalp üretecekler

Bilimpro

ABD’deki bilim insanları, sıradan insan cilt hücrelerini kalp hücrelerine dönüştürebilecek bir kök hücre teknolojisi geliştirdi. Bu yöntemle gelecekte tamamen yeni kalp duvarları üretilebilir.

ABD’deki Pennsylvania Eyalet Üniversitesi’nin Nature Biomedical Engineering dergisinde yayınlanan son araştırmasına göre, uyarılmış insan embriyonik kök hücreleri, kalbin dış duvarlarını saran epicardium tabakası hücrelerine dönüştürülebilir.

Araştırmayı yürüten ekibin başındaki biyomedikal mühendislik ve biyoloji uzmanı Xiaojun Lance Lian, hastalıkların tedavileri için kök hücre yöntemlerinin geliştirilmesine odaklanmış durumda. Kalp hastalıkları üzerinde çalıştıklarını belirten Lian, “Bu hastalıklar kalp kası hücrelerinin ölümünden kaynaklanır ve zamanla kalp duvarları yok olur. İnsan kalp duvarlarını onarmayı ve laboratuar ortamında kök hücre ile üretilen yeni dokuları hasta kalbe nakletmeyi amaçlıyoruz” dedi.

2012’den bu yana yeni kalp hücreleri yapmak için embriyonik kök hücre farklılaştırılması metodu üzerinde çalışan Lian ve ekibi, bir gün kalp krizi gibi rahatsızlıklarının tamamen tedavi edilmesini sağlayacak dokular üretmeyi planlıyor.

Kalp duvarının sandviç gibi üç katmandan oluştuğunu kaydeden Lian, “İç tabaka endocardium, en dış tabaka…

View original post 120 kelime daha

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s